RS Stock No.: 729-5426Brand: BulginManufacturers Part No.: MPI001/RP/BL/12
brand-logo
View all in Push Button Switches
Technical Document
Specifications
Brand
Bulgin
Switch Operation
Momentary
Illuminated
Yes
Panel Cut Out Diameter
19.2mm
Mounting Type
Panel Mount
Contact Configuration
SPST
Voltage Rating
24V dc
LED Colour
Blue
IP Rating
IP66
Series
MPI001
Contact Current Rating
50 mA @ 24 V dc
Contact Material
Gold Plated
PRICED TO CLEAR
Yes
Case Colour
Silver
Manufacturer Part No.
MPI001/RP/BL/12
Terminal Type
Solder
Country of Origin
Tunisia
Product details
Vandal Resistant Switches
Available with Red, Green and Blue, dot and ring LED illumination
Fitted with integral supply resistor for 6V, 12V and 24V variants
Screw or solder termination options
Internal TVS protection
Front of panel sealed to IP66
Overall length; 31 mm (screw terms), 32.7mm (2.8mm tags)
Panel cut out; 19.2 mm
Stock information temporarily unavailable.
4.449 OMR
4.449 OMR Each (ex VAT)
4.671 OMR
4.671 OMR Each (inc. VAT)
Bulgin MPI001 Series Illuminated Push Button Switch, Momentary, Panel Mount, 19.2mm Cutout, SPST, Blue LED, 24V dc, IP66
4.449 OMR Each (ex VAT)
4.671 OMR Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Bulgin
Switch Operation
Momentary
Illuminated
Panel Cut Out Diameter
19.2mm
Mounting Type
Panel Mount
Contact Configuration
SPST
Voltage Rating
24V dc
LED Colour
Blue
IP Rating
IP66
Series
MPI001
Contact Current Rating
50 mA @ 24 V dc
Contact Material
Gold Plated
PRICED TO CLEAR
Case Colour
Silver
Manufacturer Part No.
MPI001/RP/BL/12
Terminal Type
Solder
Country of Origin
Tunisia
Product details
Vandal Resistant Switches
Internal TVS protection
Front of panel sealed to IP66
Panel cut out; 19.2 mm