Cornell-Dubilier 1500μF Electrolytic Capacitor 450V dc, Screw Mount - DCMC152T450BC2B
RS Stock No.: 872-0409Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: DCMC152T450BC2B
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1500µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Screw Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
50.8 x 104.78mm
Height
104.78mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
50.8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
22.23mm
Lifetime
2000h
Equivalent Series Resistance
89.5mΩ
Series
DCMC
Ripple Current
5.3A
Leakage Current
6 mA, ≤6√CV μA
Tolerance
-10 → +50%
Country of Origin
United States
Product details
DCMC series
Clamp-fixing +85°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
34.995 OMR
34.995 OMR Each (ex VAT)
36.745 OMR
36.745 OMR Each (inc. VAT)
34.995 OMR Each (ex VAT)
36.745 OMR Each (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1500µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Screw Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
50.8 x 104.78mm
Height
104.78mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
50.8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
22.23mm
Lifetime
2000h
Equivalent Series Resistance
89.5mΩ
Series
DCMC
Ripple Current
5.3A
Leakage Current
6 mA, ≤6√CV μA
Tolerance
-10 → +50%
Country of Origin
United States
Product details
DCMC series
Clamp-fixing +85°C