Cornell-Dubilier 100 μF Capacitor 450 V - SLP101M450A3P3 Radial Lead
RS Stock No.: 744-1335Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: SLP101M450A3P3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Voltage
450 V
Construction
Cylindrical Can
Height
30mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
22 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
960 mA
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Width
22 mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
3.32Ω
Series
SLP
Automotive Standard
No
Product details
SLP series
3000 h ripple load life at rated voltage
Small case size with high capacitance
Suitable for switching power supplies
10 mm lead spacing
High ripple current
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
3.582 OMR
3.582 OMR Each (ex VAT)
3.761 OMR
3.761 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
3.582 OMR Each (ex VAT)
3.761 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Voltage
450 V
Construction
Cylindrical Can
Height
30mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
22 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
960 mA
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
10mm
Width
22 mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
3.32Ω
Series
SLP
Automotive Standard
No
Product details
SLP series
10 mm lead spacing