Cornell-Dubilier 470μF Electrolytic Capacitor 200V dc, Through Hole - SLP471M200C3P3
RS Stock No.: 871-3587Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: SLP471M200C3P3
Capacitance
470µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
25 x 30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
25mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
1000 (Shelf) h, 3000 (Endurance) h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
1.5 Arms @ 120 Hz, 2.21 Arms @ 20 kHz
Tolerance
±20%
Series
SLP
Equivalent Series Resistance
317 mΩ @ 20 kHz, 423 mΩ @ 120 Hz
Country of Origin
China
Product details
Cornell-Dubilier SLP Series
14.711 OMR
1.471 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
15.447 OMR
1.545 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
470µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
25 x 30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
25mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
Tolerance
±20%
Series
SLP
Equivalent Series Resistance