Eaton 135961 E57-30GE25-D Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP/NPN E57 Global 30V 25 mm 30 V dc 100mA
RS Stock No.: 243-324Brand: EatonManufacturers Part No.: 135961 E57-30GE25-D
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Eaton
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
55mm
IP Rating
IP67, IP69
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Metal, Nickel Plated Brass
Width
55mm
Maximum Detection
25mm
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metallic Object
Maximum Operating Temperature
60°C
Standards/Approvals
CSA certified, IEC/EN 60947-5-2, UL Listed, CE marked
Maximum Switching Frequency
200Hz
Switching Current
100mA
Shielding
Unshielded
Output Type
PNP/NPN
Series
E57 Global
Country of Origin
China
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
56.786 OMR
56.786 OMR Each (ex VAT)
59.625 OMR
59.625 OMR Each (inc. VAT)
56.786 OMR Each (ex VAT)
59.625 OMR Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Eaton
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
55mm
IP Rating
IP67, IP69
Terminal Type
Pre-Cabled
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Metal, Nickel Plated Brass
Width
55mm
Maximum Detection
25mm
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metallic Object
Maximum Operating Temperature
60°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
200Hz
Switching Current
100mA