Festo Compact Air Bellows EB-165-125, 2 convolution 125 mm
RS Stock No.: 203-1535Brand: FestoManufacturers Part No.: EB-165-125
brand-logo
View all in Compact Air Bellows
Technical Document
Specifications
Brand
Festo
Series
EB-165-125
Product Type
Compact Air Bellows
Nominal Diameter
180mm
Stroke Length
125mm
Connection Thread Standard
G
Number of Convolutions
2
Port Size
1/4 in G
Maximum Operating Pressure
8 bar
Port Gender
Female
Material
Galvanised Steel, Natural Rubber (Bellows), Butadiene Rubber
Minimum Installation Height
200mm
Maximum Installation Height
200mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
ISO 8573-1:2010, RoHS
Weight
1500g
Country of Origin
Hungary
Stock information temporarily unavailable.
305.805 OMR
305.805 OMR Each (ex VAT)
321.095 OMR
321.095 OMR Each (inc. VAT)
305.805 OMR Each (ex VAT)
321.095 OMR Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Festo
Series
EB-165-125
Product Type
Compact Air Bellows
Nominal Diameter
180mm
Stroke Length
125mm
Connection Thread Standard
G
Number of Convolutions
2
Port Size
1/4 in G
Maximum Operating Pressure
8 bar
Port Gender
Female
Material
Minimum Installation Height
200mm
Maximum Installation Height
200mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
70°C