KOA 33 Ω Ceramic Resistor 2 W 10 % PCF2C330K
RS Stock No.: 178-6290Brand: KOAManufacturers Part No.: PCF2C330K
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
KOA
Resistance
33Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Ceramic
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Ceramic
Series
PCF
Automotive Standard
AEC-Q200
Lead Pitch Radial
38mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Height
7mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
UL, EU
Width
7mm
Length
19mm
Temperature Coefficient
-1500 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
173.420 OMR
0.347 OMR Each (In a Bag of 500) (ex VAT)
182.091 OMR
0.364 OMR Each (In a Bag of 500) (inc. VAT)
Specifications
Brand
KOA
Resistance
33Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Series
PCF
Automotive Standard
AEC-Q200
Lead Pitch Radial
38mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Height
7mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
UL, EU
Width
7mm
Length
19mm
Temperature Coefficient
-1500 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm