RS Stock No.: 291-9653Brand: MederManufacturers Part No.: SIL12-1A72-BV653
brand-logo
View all in Reed Relays
Technical Document
Specifications
Brand
Meder
Product Type
Reed Relay
Accessory Type
Relay
Standards/Approvals
EN 60062
Series
SIL12-1A72-BV653
Country of Origin
Germany
Product details
SPNO SIL (5 x 19 x 8)
Fully sealed construction
Electrical Life: 5 x 106 operations
Contact Material Rh
Switching voltage 200Vac
Vibration resistance 10 - 2000Hz, 20g
Approvals
VDE, UL
You may be interested in
S.I.L. REED RELAY SP 12V
P.O.A.Each (ex VAT)
SIL REED RELAY SPNO 12VDC
P.O.A.Each (ex VAT)
Meder Reed Relay
2.737 OMREach (ex VAT)
View all in Reed Relays
Stock information temporarily unavailable.
2.446 OMR
2.446 OMR Each (ex VAT)
2.568 OMR
2.568 OMR Each (inc. VAT)
Meder Reed Relay Relay
2.568 OMR Each (inc. VAT)
Meder Reed Relay Relay
QuantityUnit price
You may be interested in
S.I.L. REED RELAY SP 12V
SIL REED RELAY SPNO 12VDC
Meder Reed Relay
Technical Document
Specifications
Brand
Meder
Product Type
Reed Relay
Accessory Type
Relay
Standards/Approvals
EN 60062
Series
SIL12-1A72-BV653
Country of Origin
Germany
Product details
SPNO SIL (5 x 19 x 8)
Fully sealed construction
Contact Material Rh
Switching voltage 200Vac
Approvals
VDE, UL
S.I.L. REED RELAY SP 12V
SIL REED RELAY SPNO 12VDC