Microchip 25LC320A-I/SN, 32kbit Serial EEPROM Memory, 160ns 8-Pin SOIC Serial-SPI
RS Stock No.: 454-280Brand: MicrochipManufacturers Part No.: 25LC320A-I/SN
brand-logo
View all in EEPROM
Technical Document
Specifications
Memory Size
32kbit
Interface Type
Serial-SPI
Package Type
SOIC
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
8
Organisation
4K x 8 bit
Minimum Operating Supply Voltage
2.5 V
Maximum Operating Supply Voltage
5.5 V
Programming Voltage
2.5 → 5.5V
Number of Bits per Word
8bit
Dimensions
4.9 x 3.9 x 1.25mm
Maximum Random Access Time
160ns
Number of Words
4K
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Automotive Standard
AEC-Q100
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Data Retention
200yr
Product details
25AA320A/25LC320A SPI Serial EEPROM
Features
Max. Clock 10 MHz
Maximum write current 5 mA
Read current: 5 mA (typical)
Standby current: 5 μA (typical)
4096 x 8-bit Organization
32-Byte Page
Self-Timed Erase and Write Cycles, 5 ms (maximum)
Block Write Protection: Protect none, 1/4, 1/2 or all of array
Sequential Read
Endurance: >1,000,000 erase/write cycles
Data retention: >200 years
ESD protection: >4000V
EEPROM Serial Access - Microchip
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
2.123 OMR
0.425 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
2.229 OMR
0.446 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Technical Document
Specifications
Memory Size
32kbit
Interface Type
Serial-SPI
Package Type
SOIC
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
8
Organisation
4K x 8 bit
2.5 V
5.5 V
Programming Voltage
2.5 → 5.5V
Number of Bits per Word
8bit
Dimensions
4.9 x 3.9 x 1.25mm
Maximum Random Access Time
160ns
Number of Words
4K
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Automotive Standard
AEC-Q100
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Data Retention
200yr
Product details
Features
Max. Clock 10 MHz
Maximum write current 5 mA
Read current: 5 mA (typical)
4096 x 8-bit Organization
32-Byte Page
Sequential Read
Data retention: >200 years
ESD protection: >4000V