Microchip 24 MHz Oscillator, 4-Pin VDFN ±50 ppm DSC1001AC1-024.0000
RS Stock No.: 725-081Brand: MicrochipManufacturers Part No.: DSC1001AC1-024.0000
brand-logo
View all in MEMS Oscillators
Technical Document
Specifications
Product Type
Oscillator
Maximum Output Frequency
24MHz
Frequency Stability
±50 ppm
Output Level
CMOS
Packaging
110 pieces per Tube
Mount Type
Surface Mount
Package Type
VDFN
Pin Count
4
Maximum Operating Supply Voltage
3.6V
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
7mm
Height
0.85mm
Minimum Operating Supply Voltage
1.7V
Standards/Approvals
RoHS
Series
DSC1001
Automotive Standard
No
Country of Origin
Thailand
View all in MEMS Oscillators
Stock information temporarily unavailable.
442.221 OMR
0.520 OMR Each (In a Box of 850) (ex VAT)
464.332 OMR
0.546 OMR Each (In a Box of 850) (inc. VAT)
Product Type
Oscillator
Maximum Output Frequency
24MHz
Frequency Stability
±50 ppm
Output Level
CMOS
Packaging
110 pieces per Tube
Mount Type
Surface Mount
Package Type
VDFN
Pin Count
4
3.6V
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
7mm
Height
0.85mm
1.7V