Microchip PIC16F876-20/SO, 8 bit PIC, PIC16F87X Microcontroller, 20 MHz, 14kB FLASH, 28-Pin SOIC
RS Stock No.: 467-1599Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC16F876-20/SO
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F87X
Package Type
SOIC
Mount Type
Surface
Pin Count
28
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
14kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
368bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
22
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
2.39mm
Length
18.08mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
2V