Microchip PIC18F45J10-I/PT, 8 bit PIC Microcontroller, 40 MHz, 32kB FLASH, 44-Pin TQFP
RS Stock No.: 400-429Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC18F45J10-I/PT
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
44
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
32kB
Maximum Clock Frequency
40MHz
RAM Size
1.024kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
32
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Expanded Memory Size
32kB
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
10mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
2V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
13 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
PIC18F2xJ10/4xJ10 8-Bit Flash Microcontrollers
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
9.060 OMR
1.812 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
9.513 OMR
1.903 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Microcontroller
Package Type
TQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
44
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
Maximum Clock Frequency
40MHz
RAM Size
1.024kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
32
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Expanded Memory Size
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
10mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
2V