Nichicon 150 μF Capacitor 250 V - UCA2E151MHD PC Pin
RS Stock No.: 739-4535Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCA2E151MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Voltage
250 V
Construction
Cylindrical Can
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
1.5 A
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Width
18 mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.6mA
Tolerance
±20 %
Series
CA
Automotive Standard
No
Product details
CA Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
1.842 OMR
1.842 OMR Each (ex VAT)
1.934 OMR
1.934 OMR Each (inc. VAT)
1.842 OMR Each (ex VAT)
1.934 OMR Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Voltage
250 V
Construction
Cylindrical Can
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
1.5 A
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Width
18 mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.6mA
Tolerance
±20 %