Nichicon 47μF Electrolytic Capacitor 250V dc, Through Hole - UCA2E470MHD
RS Stock No.: 739-4529Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCA2E470MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
12.5 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
12000h
Lead Pitch
5mm
Ripple Current
720mA
Leakage Current
570 μA
Tolerance
±20%
Series
CA
Product details
CA Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
3.169 OMR
0.634 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
3.327 OMR
0.666 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)