Nichicon 330 μF Capacitor 200 V dc, Radial, Through Hole - UCS2D331MHD Radial Lead
RS Stock No.: 715-2224Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCS2D331MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
No
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
CS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%
Product details
Nichicon CS Series High Reliability
Nichicon CS Series Aluminium Electrolytic Capacitors are high reliability, miniature size products that have a 10,000 hour load life. The CS series features a wide temperature range, a rated voltage range of 200 to 450V, and high ripple current.
High reliability
High ripple current
Long life up to 10,000 hours
Lead free reflow soldering
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
2.129 OMR
2.129 OMR Each (ex VAT)
2.235 OMR
2.235 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
2.129 OMR Each (ex VAT)
2.235 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35.5mm
Polarity
Polar
Length
35.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
CS
Automotive Standard
Dissipation Factor
20%
Product details