Nichicon 18 μF Capacitor 50 V - UPV1H180MFD PC Pin
RS Stock No.: 739-4642Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPV1H180MFD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
18μF
Product Type
Capacitor
Voltage
50 V
Construction
Cylindrical Can
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
5 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
155 mA
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Width
5 mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
No
Leakage Current
27μA
Tolerance
±20 %
Series
PV
Automotive Standard
No
Product details
PV Series
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
0.897 OMR
0.090 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
0.942 OMR
0.094 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
18μF
Product Type
Capacitor
Voltage
50 V
Construction
Cylindrical Can
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
5 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
155 mA
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Width
5 mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
Leakage Current
27μA
Tolerance
±20 %