Nichicon 68 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - UPW2A680MPD Radial Lead
RS Stock No.: 173-3249Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPW2A680MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
PW
Automotive Standard
No
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
China
Product details
PW Series Radial 50 to 450V
PW Aluminium Electrolytic Capacitors
Smaller case size and lower impedance than PM series
Low impedance and high reliability withstanding 2000 hours to 8000 hours
Rated Voltage Range: 6.3 to 450V
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
43.056 OMR
0.215 OMR Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
45.209 OMR
0.226 OMR Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
PW
Automotive Standard
No
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
China
Product details
PW Series Radial 50 to 450V