Nichicon 10μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - USR1H100MDD
RS Stock No.: 475-9043Brand: NichiconManufacturers Part No.: USR1H100MDD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 7mm
Height
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000h
Ripple Current
38mA
Leakage Current
3 μA
Series
SR
Tolerance
±20%
Country of Origin
Japan
Product details
SR Series
Good capacitance to voltage ratio.
7mm height
Click here to find out more
You may be interested in
Rubycon - 50ML10MEFC5X7
0.113 OMREach (In a Pack of 50) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
0.628 OMR
0.126 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
0.659 OMR
0.132 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)