Omron E2B-M30LS15-M1-B1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP E2B 15 mm 30 V dc 200 mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
86mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Connector
Mount Type
Flush
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
250Hz
Shielding
Shielded
Series
E2B
Output Type
PNP
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
39.307 OMR
39.307 OMR Each (ex VAT)
41.272 OMR
41.272 OMR Each (inc. VAT)
39.307 OMR Each (ex VAT)
41.272 OMR Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
86mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Connector
Mount Type
Flush
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
250Hz