Omron E2E-X15C1L30-M1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 NPN E2E 15 mm 30 V dc 3 to 100 mA
RS Stock No.: 237-5482Brand: OmronManufacturers Part No.: E2E-X15C1L30-M1
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP69K
Length
58mm
Mount Type
Flush
Terminal Type
Connector
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
15mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Shielding
Shielded
Series
E2E
Output Type
NPN
Maximum Switching Frequency
200Hz
Country of Origin
China
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
36.137 OMR
36.137 OMR Each (ex VAT)
37.944 OMR
37.944 OMR Each (inc. VAT)
36.137 OMR Each (ex VAT)
37.944 OMR Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP69K
Length
58mm
Mount Type
Flush
Terminal Type
Connector
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
15mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Shielding
Shielded
Series
E2E
Output Type
NPN
Maximum Switching Frequency
200Hz