Omron E2E-X22B1T30-M1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP E2E-NEXT 30V 50 mm 30 V dc 16 mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
58mm
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Brass
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
IEC 60529
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
200Hz
Shielding
Shielded
Series
E2E-NEXT
Output Type
PNP
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
52.128 OMR
52.128 OMR Each (ex VAT)
54.734 OMR
54.734 OMR Each (inc. VAT)
52.128 OMR Each (ex VAT)
54.734 OMR Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
58mm
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Brass
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
IEC 60529
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
200Hz