onsemi ESD9C3.3ST5G 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 0.15 W, 2-Pin SOD-923
RS Stock No.: 801-0235Brand: onsemiManufacturers Part No.: ESD9C3.3ST5G
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
5V
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-923
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
3.3V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
0.15W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
30A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
0.4mm
Length
0.85mm
Standards/Approvals
No
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Product details
ESD Protectors, ON Semiconductor
Transient Voltage Suppressors, ON Semiconductor
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
2.392 OMR
0.024 OMR Each (In a Pack of 100) (ex VAT)
2.512 OMR
0.025 OMR Each (In a Pack of 100) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
100 - 4000.024 OMR2.392 OMR
500 - 9000.024 OMR2.392 OMR
Specifications
Brand
onsemi
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
5V
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-923
3.3V
Pin Count
2
0.15W
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
30A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
0.4mm
Length
0.85mm