onsemi 600V 30A, Rectifier Diode, 2-Pin TO-220 FFP30S60STU
RS Stock No.: 759-9239Brand: onsemiManufacturers Part No.: FFP30S60STU
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Mounting Type
Through Hole
Package Type
TO-220
Maximum Continuous Forward Current
30A
Peak Reverse Repetitive Voltage
600V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Soft Recovery
Diode Type
Rectifier
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Drop
2.6V
Number of Elements per Chip
1
Diode Technology
Silicon Junction
Peak Reverse Recovery Time
40ns
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current
300A
Product details
Rectifier Diodes, 10A to 80A, Fairchild Semiconductor
Diodes and Rectifiers, ON Semiconductor
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
2.476 OMR
1.238 OMR Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
2.600 OMR
1.300 OMR Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Brand
onsemi
Mounting Type
Through Hole
Package Type
TO-220
30A
600V
Diode Configuration
Single
Rectifier Type
Soft Recovery
Diode Type
Rectifier
Pin Count
2
Maximum Forward Voltage Drop
2.6V
Number of Elements per Chip
1
Diode Technology
Silicon Junction
Peak Reverse Recovery Time
40ns
300A
Product details