Panasonic 2200 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - ECA0JHG222 Radial Lead
RS Stock No.: 727-0622Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA0JHG222
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
2.571 OMR
0.257 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
2.700 OMR
0.270 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type