Panasonic 47μF Electrolytic Capacitor 16V dc, Through Hole - ECA1CAK470X
RS Stock No.: 865-0486Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1CAK470X
Capacitance
47µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
70mA
Tolerance
± 20%
Series
AK
Product details
AK Series Capacitors
A high reliable series of AK Electrolytic Capacitors from Panasonic.
Features & Benefits:
Specially designed for audio application
7 mm case height
Suitable application includes Amplifiers, CD Players, Hi-Fi VTR and Car Audio
Endurance: 85°C 1000 h
2.242 OMR
0.090 OMR Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
2.354 OMR
0.094 OMR Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)