Panasonic 3300μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Through Hole - ECA1EM332
RS Stock No.: 727-0552Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1EM332
Capacitance
3300µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.3A
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
M
Product details
M Series
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
1.160 OMR
0.580 OMR Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
1.218 OMR
0.609 OMR Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
2 - 240.580 OMR1.160 OMR
26+0.478 OMR0.957 OMR
Specifications
Capacitance
3300µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.3A
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%