Panasonic 470μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - ECA1HAM471X
RS Stock No.: 865-0596Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1HAM471X
Capacitance
470µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AMX
Ripple Current
650mA
Tolerance
± 20%
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
4.066 OMR
0.407 OMR Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
4.269 OMR
0.427 OMR Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type