Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Through Hole - ECA1HHG102 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4329Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1HHG102
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
4.156 OMR
0.831 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
4.364 OMR
0.873 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type