Panasonic 2.2 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - ECA2AM2R2 Radial Lead
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
M Series
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
0.718 OMR
0.144 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
0.754 OMR
0.151 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)