Panasonic 4.7 μF Capacitor 400 V dc, Through Hole - ECA2GHG4R7 Radial Lead
Capacitance
4.7μF
Mount Type
Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
122.8μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
1.854 OMR
0.371 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
1.947 OMR
0.390 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type