Panasonic 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEAGA1E100 Radial Lead
RS Stock No.: 103-5609Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1E100
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
GA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
Panasonic GA Series Type A electrolytic capacitors feature excellent endurance.
7 mm height
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 10 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
0.025 OMREach (In a Bag of 2000) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
16.744 OMR
0.084 OMR Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
17.581 OMR
0.088 OMR Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Bag
200 - 2000.084 OMR16.744 OMR
400 - 4000.084 OMR16.744 OMR
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
7mm
Polarity
Polar
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
GA
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
GA Series
7 mm height
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications