Panasonic 10 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEAGA1H100 Radial Lead
RS Stock No.: 414-9187Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1H100
Capacitance
10μF
Mount Type
Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
7 mm height
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
2.392 OMR
0.096 OMR Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
2.512 OMR
0.101 OMR Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)