Panasonic 1.5 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEAGA1H1R5 Radial Lead
RS Stock No.: 103-5612Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1H1R5
Capacitance
1.5μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
7 mm height
13.156 OMR
0.066 OMR Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
13.814 OMR
0.069 OMR Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Bag
200 - 2000.066 OMR13.156 OMR
400 - 6000.060 OMR11.960 OMR
Specifications
Capacitance
1.5μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
7 mm height