Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1E221P 500
RS Stock No.: 537-0506Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1E221P
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
55μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
2.183 OMR
0.437 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
2.292 OMR
0.459 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
55μA
160mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%