Panasonic 68μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Surface Mount - EEEFK1E680AP
RS Stock No.: 565-667Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1E680AP
Capacitance
68µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Equivalent Series Resistance
1.36Ω
Series
FK SMD
Polarised
Polar
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Country of Origin
Japan
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
1.644 OMR
0.329 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
1.726 OMR
0.345 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)