Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H100UR 1000
RS Stock No.: 537-0534Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1H100UR
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
85mA
Leakage Current
5μA
Equivalent Series Resistance ESR
1.52Ω
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
1.046 OMR
0.209 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
1.098 OMR
0.219 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type