Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H101P 500
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
350mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
340mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
1.854 OMR
0.371 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
1.947 OMR
0.390 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type