Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1J100P 1000
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
80mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
1.5Ω
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
2.242 OMR
0.090 OMR Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
2.354 OMR
0.094 OMR Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type