Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1J101P G
Capacitance
100μF
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
G
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
400mA
Leakage Current
3μA
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
2.242 OMR
0.448 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
2.354 OMR
0.470 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type