Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V100R 1000
RS Stock No.: 708-3443Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V100R
Capacitance
10μF
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
160mA
Leakage Current
3μA
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
2.542 OMR
0.102 OMR Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
2.669 OMR
0.107 OMR Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type