Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V100UR 2000
Capacitance
10μF
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
90mA
Leakage Current
3.5μA
Equivalent Series Resistance ESR
1.35Ω
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
0.897 OMR
0.179 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
0.942 OMR
0.188 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Capacitance
10μF
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
90mA
Leakage Current
3.5μA
1.35Ω
Dissipation Factor
200%