Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V221GP
RS Stock No.: 727-1032Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V221GP
Capacitance
220μF
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Dissipation Factor
200%
Product details
FK High Endurance Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
2.811 OMR
0.562 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
2.952 OMR
0.590 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type