Panasonic 330 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V331AP 500
RS Stock No.: 565-796Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V331AP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Low ESR
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Aluminium Capacitor SMD 330UF 25Vdc
P.O.A.Each (On a Reel of 500) (ex VAT)
Panasonic - EEEFC1V331AP
0.508 OMREach (In a Pack of 10) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
2.721 OMR
0.544 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
2.857 OMR
0.571 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type