Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V470P 1000
Capacitance
47μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
16.4μA
Equivalent Series Resistance ESR
360mΩ
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
1.196 OMR
0.239 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
1.256 OMR
0.251 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type