Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C101AP 1000
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
260mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FP Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
1.525 OMR
0.305 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
1.601 OMR
0.320 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Leakage Current
3μA
260mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%