Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1E471AP 500
RS Stock No.: 568-745Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1E471AP
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FP
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
2.721 OMR
0.544 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
2.857 OMR
0.571 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type