Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFT1C102AP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
Leakage Current
160μA
Series
FT
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FT High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High reliability
Long life
High ripple current
Surface Mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
3.468 OMR
0.694 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
3.641 OMR
0.729 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type