Panasonic 10 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEHC1C100R 2000
Capacitance
10μF
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.5mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Ripple Current
28mA
Tolerance ±
20%
Dissipation Factor
0.2%
Product details
HC Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
2.242 OMR
0.090 OMR Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
2.354 OMR
0.094 OMR Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type