Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEHD1C100AR 2000
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
28mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
800mΩ
Series
HD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
300%
Product details
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
1.076 OMR
0.215 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
1.130 OMR
0.226 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type