Panasonic 100 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEETG1V101UP 500
RS Stock No.: 568-581Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETG1V101UP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
197mA
Equivalent Series Resistance ESR
500mΩ
Series
TG
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
TG Aluminium Electrolytic Capacitor Series
Features & Benefits:
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR (low temperature)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
2.960 OMR
0.592 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
3.108 OMR
0.622 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type